შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე მიგრანტის ორი ან მეტი პირის გადაყვანის და საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის ფაქტზე 4 პირი დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მოქალაქე 1982 წელს დაბადებულმა ს.ბ.-მ საკუთარი მართვის ქვეშ არსებულ სატვირთო ავტომანქანის მისაბმელში მოწყობილი სამალავის მეშვეობით, სასაზღვრო გამტარი პუნქტი „სარფის“ გავლით თურქეთის რესპუბლიკიდან უკანონოდ გადმოიყვანა მიგრანტები, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე 1993 წელს დაბადებული ა.უ, 1998 წელს დაბადებული ტ.ო. და მოლდოვის რესპუბლიკის მოქალაქე 1985 წელს დაბადებული ტ.დ.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 344-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

The Employees of MIA Border Police, Patrol Police Department and Custom Department of the Revenue Service of the Ministry of Finance, carried out joint operative- investigative activities and detained 4 persons for the migrant’s smuggling (two or more persons’ smuggling) and for illegal group crossing of the State Border.
The investigation revealed, that the citizen of the Republic of Azerbaijan (C.B. Born in 1982) hiding in his truck the migrants: the citizens of the Republic of Turkey (A.U. Born in 1993; T.O Born in 1998) and the citizen of Moldova (T.D. Born in 1985), avoiding the check point “Sarphi”, illegally crossed the State Border.
The investigation is ongoing under the article 344, Part II, Subparagraph “A” and under the article 344, Part II, Subparagraph “B”.