საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, საბერძნეთის სამხედრო ოფიცრების სკოლაში, კადეტთა ფიცის მიღების ოფიციალურ ცერემონიალში მიიღეს მონაწილეობა. ღონისძიებას საბერძნეთის შეიარაღებული ძალების მაღალჩინოსნები ესწრებოდნენ.
ვანო ჩაგოშვილმა და ნიკოლოზ არჯევანიშვილმა ფიცი სხვა კადეტებთან ერთად დადეს.
ფიცი 144-მა პირველკურსელმა დადო, მათ შორის იყვნენ 102 სტუდენტი საბერძნეთიდან, 40 კვიპროსიდან და 2 საქართველოდან.
საბერძნეთის რესპუბლიკის გენერალურ შტაბსა და საქართველოს სასაზღვრო პოლიციას შორის არსებული ორმხრივი თანამშრომლობის ფარგლებში, საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის თანამშრომლები, ქ. ტრიკალაში საბერძნეთის სამხედრო ოფიცრების სკოლაში კვალიფიკაციის ასამაღლებლად იმყოფებიან.

OFFICERS OF THE LAND BORDER PROTECTION DEPARTMENT OF THE GEORGIAN BORDER POLICE TOOK THE CADET OATH IN GREECE
21-10-2025
The officers of the Land Border Protection Department of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia participated in the official ceremony of taking the oath of Cadets at the Greek Military Officers' School. The event was attended by high-ranking officials of the Armed Forces of Greece.
Vano Chagoshvili and Nikoloz Arjevanishvili took the oath along with other Cadets.
144 first-year students took the oath, including 102 students from Greece, 40 from Cyprus, and 2 from Georgia.
In the framework of the bilateral cooperation between the General Staff of the Hellenic Republic and the Border Police of Georgia, the employees of the Land Border Protection Department of the Georgian Border Police, are attending the Greek Military Officers' School in Trikala to improve their qualification.