სასაზღვრო პოლიციამ სახელმწიფო საზღვარზე მიგრანტების უკანონოდ გადაყვანის მცდელობის ბრალდებით 3 პირი დააკავა
09-07-2023
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობის და მიგრანტების გადაყვანის მცდელობის ფაქტზე 3 პირი დააკავეს.
დანაშაულები 4-დან 8 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ 1976 წელს დაბადებულმა, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე ვ.ქ.-მ, საკუთარ სატვირთო ავტომანქანაში მოწყობილი სამალავის მეშვეობით, საქართველოდან თურქეთის რესპუბლიკის მიმართულებით საპასპორტო კონტროლის გვერდის ავლით, მიგრანტების, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქის 1988 წელს დაბადებული ე.ო.-ს და უზბეკეთის რესპუბლიკის მოქალაქის 1994 წელს დაბადებული ზ.ა.-ს უკანონოდ გადაყვანას ცდილობდა.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-344-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილის ,,ბ“ ქვეპუნქტით და 19-344-ე მუხლის მეორე ნაწილის ,,ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

The Employees of MIA Border Police, Patrol Police Department and Custom Department of Revenue Service of the Ministry of Finance, carried out joint operative – investigative activities and detained 3 persons for the attempt of illegal crossing of the state border and migrants smuggling.
The crime envisages imprisonment from 4 years up to 8 years.
The investigation revealed, that the citizen of the Republic of Turkey V.Q. (Born: in 1976) was hiding in his truck the migrants: Citizen of Turkey (E.O. Born in 1988) and the citizen of the Republic of Uzbekistan (Z.A. Born in 1994) and attempted illegal crossing by avoiding passport control service from Georgia to the direction of the Republic of Turkey.
The investigation is ongoing under the article 19 – 344, Part II, Subparagraph “B” and article 19 – 344, Part II Subparagraph “A” of the Criminal Code of Georgia.