შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურატურის თანამშრომლებთან ერთად, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, საქართველო-თურქეთის სახელმწიფო საზღვარზე მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანის მცდელობის ფაქტზე, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს საქართველოს 2 მოქალაქე - 1988 წელს დაბადებული გ.გ. და 1993 წელს დაბადებული კ.ს, ასევე, თურქეთის 1 მოქალაქე - 1977 წელს დაბადებული ი.ფ.
დანაშაული 2-დან 5 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები, თურქეთის მოქალაქე ჰ.გ.-ის მართვის ქვეშ არსებულ სატვირთო ავტომანქანაში მოწყობილი სამალავის მეშვეობით, სასაზღვრო გამტარი პუნქტი „სარფის“ გავლით, საქართველო-თურქეთის სახელმწიფო საზღვარზე, მიგრანტის - სირიის არაბთა რესპუბლიკის მოქალაქე მ.ა.-ს უკანონოდ გადაყვანას შეეცადნენ.

MIA Border Police detained three persons for the Human Smuggling attempt
Border Guards of MIA Border Police of Georgia, together with the prosecutor’s Office of Autonomous Republic of Adjara, based on judge’s order detained two Georgian citizens (G.G. born in 1988 and K.S. born in 1993) and one citizen of the Republic of Turkey (I. F born in 1977) on Georgia-Turkish State Border for the attempt of Human Smuggling.
The crime envisages imprisonment from 2 years up to 5 years.
According to investigation, the detained persons attempted the human smuggling of Syrian Arab Republic citizen (M.A) through green border with the truck registered on the name of the Turkish citizen (H.G).