საქართველოს სანაპირო დაცვამ მრავალეროვნული სწავლება SEA BREEZE 2021 შემაჯამებელი საზღვაო წვრთნებით დაასრულა
16-07-2021
მრავალეროვნული ყოველწლიური სწავლება SEA BREEZE 2021 დასრულდა. სწავლების ბოლო ეტაპზე, უკრაინის ტერიტორიულ წყლებში, მონაწილე ქვეყნების მცურავი საშუალებების მონაწილეობით, ერთობლივი საზღვაო წვრთნები გაიმართა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ხომალდების "დიოსკურიისა" და "ოჩამჩირეს" ეკიპაჟებმა ნატოს წევრი და პარტნიორი ქვეყნების საზღვაო დანაყოფებთან ერთად ძებნა-გადარჩენის ოპერაციები, საზღვაო სროლები და ტაქტიკური მანევრები განახორციელეს. წვრთნების მიზანი იყო ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება, ურთიერთქმედების დახვეწა და ერთობლივი შესაძლებლობების გაზრდა.
აშშ-ის მე-6 ფლოტისა და უკრაინის საზღვაო ძალების ერთობლივი ორგანიზებით, სწავლება SEA BREEZE შავ ზღვაში 10 დღის მანძილზე მიმდინარეობდა. SEA BREEZE 2021 წელს ყველაზე მასშტაბურად ჩატარდა და მასში ექვსი კონტინენტის 32 ქვეყნის 5000-მდე პერსონალი, 32 გემი, 40 საჰაერო ხომალდი და სპეციალური ოპერაციებისა და მყვინთავთა 18 ჯგუფი მონაწილეობდა.
მრავალეროვნულ სწავლებაში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები საზღვაო, სახმელეთო და საშტაბო კომპონენტებში მონაწილეობდნენ. სწავლების თითოეული ელემენტი დაიგეგმა და განხორციელდა ნატოს სტანდარტებისა და პროცედურების სრული დაცვით.

The multinational annual exercise Sea Breeze 2021 is over. During the last stage, the vessels of the participating countries took part in the joint maritime training held in the Ukrainian waters. The MIA Border Police Coast Guard Department ships DIOSKURIA and OCHAMCHIRE crews, along with NATO and partner countries’ naval units, carried out search-and-rescue operations, naval shootings and tactical manoeuvres. The exercises aimed to share knowledge and experience, enhance interoperability and increase joint capabilities.
Co-organised by the U.S. Sixth Fleet and the Ukrainian Navy, the Sea Breeze exercise lasted for ten days in the Black Sea. Sea Breeze 2021 had the largest number of participating nations in the exercise’s history, with 32 countries from six continents providing 5,000 troops, 32 ships, 40 aircraft, and 18 special operations and dive teams.
Representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Defence of Georgia took part in the sea, land and HQ components of the exercise. Each element was planned and executed in full compliance with NATO standards and procedures.