შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ბათუმის სამმართველოს სასაზღვრო სექტორ „კირნათისა“ და „სარფის“ დასაცავ მონაკვეთებზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების შედეგად, უცხო ქვეყნის 3 მოქალაქე - 2001 წელს დაბადებული მ.მ., 1995 წელს დაბადებული ა.შ. და 1986 წელს დაბადებული ა.თ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის მცდელობისა და უკანონოდ გადმოკვეთის ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებული მ.მ. სასაზღვრო-საკონტროლო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, საქართველოდან თურქეთის რესპუბლიკის მიმართულებით უკანონოდ ცდილობდა საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთას, ბრალდებულმა ა.შ.-მ უკანონოდ გადმოკვეთა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი, ხოლო ბრალდებულმა ა.თ.-მ სატვირთო ავტომანქანაში დამალვის გზით, უკანონოდ გადმოკვეთა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი და შემოვიდა საქართველოში.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-344-ე მუხლის პირველი ნაწილითა და 344-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობასა და საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთას გულისხმობს.

The employees of MIA Border Police, on the area of responsibility of the Border Sectors: “Kirnati” and “Sarphi” of Batumi Division, as a result of operative – investigative measures, detained 3 persons of foreign countries (M.M. Born in 2001; A.Sh. Born in 1995 and A.T. Born in 1986) for the fact of illegal crossing and attempt of illegal crossing of the State Border.
The investigation revealed, that accused person (M.M.) avoiding the check point, from Georgia to the Republic of Türkiye, tried illegal crossing of the State Border. The accused person (A.Sh.) implemented illegal crossing of the State Border of Georgia. The accused person (A.T.) hiding in the truck, implemented illegal crossing of the State Border entered Georgia.
The investigation is ongoing under the article 19 – 344, Part I and Article 344, Part I, which implies the attempt of illegal crossing and illegal crossing of the State Border.