სასაზღვრო პოლიციამ საზღვრის უკანონოდ ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობისთვის უცხო ქვეყნის 3 მოქალაქე დააკავა
21-08-2025
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ბათუმის სამმართველოს სასაზღვრო სექტორ "სარფის" დასაცავ მონაკვეთზე ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უცხო ქვეყნის 3 მოქალაქე - 1999  წელს დაბადებული ა.შ.,  1986 წელს დაბადებული ა.ვ.  და 1987 წელს დაბადებული ვ.ა.  საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობის ფაქტზე დააკავეს.

BORDER POLICE DETAINED 3 CITIZENS OF FOREIGN COUNTRIES FOR THE ATTEMPT OF ILLEGAL GROUP CROSSING OF THE BORDER
21-08-2025
The employees of MIA Border Police, on the area of responsibility of the Border Sector “Sarphi” of Batumi Division, as a result of operative – investigative measures, detained 3 citizens of foreign countries (A.SH. Born in 1999; A.V. Born in 1986 and V.A. Born in 1987) for the fact of the attempt of illegal, group crossing of the State Border of Georgia.
The crime envisages the imprisonment from 4 years till 5 years.
The investigation revealed, that the accused persons, avoiding the check point, from Georgia to the Republic of Türkiye, tried to implement illegal, group crossing of the State Border of Georgia.