შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვამ ნაოსნობის წესების დარღვევის ფაქტი გამოავლინა
02-11-2024
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში, ნაოსნობის წესების დარღვევის ფაქტზე, კომორის კუნძულების დროშის ქვეშ მცურავი მშრალტვირთმზიდი გემის ,,ELENA’’ დააკავეს.
გემის კაპიტნის მიმართ, რომელიც სირიის არაბული რესპუბლიკის მოქალაქეა, სასაზღვრო პოლიციის ოპერატიულ-საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა საქმისწარმოება ნაოსნობის წესების დარღვევის ფაქტზე დაიწყეს, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 114-ე 1-ლი პრიმა მუხლის 1-ლი პრიმა ნაწილის "დ" ქვეპუნქტით.
გემის კაპიტანს ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაეკისრა ჯარიმა - 10 000 ლარი. ჯარიმის გადახდის შემდეგ, გემს თავისუფალი ნაოსნობის უფლება მიეცა.

The employees of the Coast Guard Department of the MIA Border Police detained the cargo vessel “ELENA”, under the flag of Comoros Islands, for the violation of the rules of the Navigation in the Georgian Territorial Waters.
Against the Captain of the vessel, who is the Citizen of Syrian Arab Republic, the employees of Operative – Investigation Main Division started proceeding for the fact of the violation of the rules of the navigation in accordance to the Administrative Code of Georgia, article 1141, Part I1, Subparagraph “D”.
The Captain of the Vessel was charged by 10 000 Lari. After the payment of the fine, the vessel will be granted the right of free navigation.