სასაზღვრო პოლიციამ საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის და საქართველოს საზღვარზე ცეცხლსასროლი იარაღის გადმოტანის წესის დარღვევის ბრალდებით 1 პირი დააკავა
23-08-2024
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ახალციხის სამმართველოს სასაზღვრო სექტორ "ჭარალის" დასაცავ მონაკვეთზე ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიების შედეგად უცხო ქვეყნის მოქალაქე, წარსულში თურქეთის რესპუბლიკაში ნასამართლევი, 2002 წელს დაბადებული ე.შ. სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის და საქართველოს საზღვარზე ცეცხლსასროლი იარაღის გადმოტანის წესის დარღვევის ბრალდებით დააკავეს.
დანაშაული 8 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებული, სასაზღვრო-საკონტროლო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, თურქეთის რესპუბლიკიდან საქართველოს მიმართულებით, უკანონოდ კვეთდა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარს. იგი მესაზღვრეების კანონიერ მოთხოვნას - შეჩერებულიყო არ დაემორჩილა და ადგილიდან მიმალვა სცადა.
სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ჩატარებული სამძებრო მოქმედებების შედეგად, ე.შ. საზღვრის კვეთის ადგილიდან რამდენიმე მეტრში დააკავეს. მესაზღვრეებმა დაკავებულის კუთვნილი ნივთების ჩხრეკისას კუსტარული წესით დამზადებული სხვადასხვა მოდელის 4 ცალი პისტოლეტი და 13 ცალი საბრძოლო ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
ფაქტზე გამოძიება სსკ-ის 344-ე მუხლის პირველი ნაწილით და სსკ-ის 214-ე მუხლის მეოთხე ნაწილებით მიმდინარეობს.

BORDER POLICE DETAINED 1 PERSON FOR THE ILLEGAL CROSSING OF THE STATE BORDER AND VIOLATING THE RULES OF TRANSPORTING FIREARM ON THE BORDER OF GEORGIA
23-08-2024
The Employees of MIA Border Police, as a result of operative – investigative measures, on the area of responsibility of the Border Sector “Charali” of Akhaltsikhe Division, detained the person with previous convictions in the Republic of Turkiye (E.SH. Born in 2002) for the illegal crossing of the State Border of Georgia and violating the rules of transporting firearm on the Border of Georgia.
The crime envisages imprisonment up to 8 years.
The investigation revealed, that accused person, avoiding the check point, from the Republic of Turkiye to Georgia, attempted the illegal crossing of the State Border of Georgia. He did not obey the legal demand of the Border Guards about the stopping and tried to hide and escape.
The Employees of the Border Police, as a result of operative – investigative measures, detained E. Sh. in a few meters from the place of illegal border crossing. The Border Guards inspected the personal belongings and as an evidence seized 4 handmade different types of firearms and 13 ball cartridge.
The investigation about the fact is ongoing under the article 344, Part I and the article 214, Part IV.