სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებებსა და კომუნიკაციის სტანდარტებზე ტრენინგები უტარდებათ
24-04-2024
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის წითელი ხიდის სამმართველოს თანამშრომლებს ტრენინგი - "შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებებისა და კომუნიკაციის სტანდარტები“ ჩაუტარდათ. ტრენინგი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის 2023 წლის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში მიმდინარეობს.
ტრენინგი მიზნად ისახავს თანამშრომელთა ცოდნის გაღრმავებასა და კვალიფიკაციის ამაღლებას. მესაზღვრეები გაეცნობიან ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: შეზღუდული შესაძლებლობის კონცეფციები;  სწორი და არასწორი ტერმინოლოგია შშმ პირთა მიმართ; სენსორული  შეზღუდვის მქონე პირთა საჭიროებები და კომუნიკაციის სტანდარტი; სენსორული შეზღუდვის მქონე პირთა საჭიროებები და დამხმარე საშუალებები; გაერთიანებული ერების შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენცია- მიმოხილვა; მართლმსაჯულების მისაწვდომობის უფლება, ადმინისტრაციული და სხვა სახელმწიფო ორგანოების როლი შშმ პირთა უფლებების დაცვაში და სხვა თემებს.