შინაგან საქმეთა სამინიტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ახალციხის სამმართველოს სასაზღვრო სექტორ "ნიალას" დასაცავ მონაკვეთზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების შედეგად, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობის ფაქტზე უზბეკეთის რესპუბლიკის 2 მოქალაქე - 1986 წ. დაბადებული ბ.ბ. და 1992 წ. დაბადებული დ.მ. ხოლო სახელმწიფო საზღვარზე ორი მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანის მცდელობის ფაქტზე, საქართველოს 2 მოქალაქე - 1985 წ. დაბადებული თ.თ. და 1976 წ. დაბადებული ა.ბ. დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები, სასაზღვრო-საკონტროლო გამშვები პუნქტის გვერდის ავლით, საქართველოდან თურქეთის რესპუბლიკის მიმართულებით, უკანონოდ, ჯგუფურად ცდილობდნენ საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთას და სახელმწიფო საზღვარზე ორი მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანას.
საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობისა და სახელმწიფო საზღვარზე ორი მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 19-344-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 344-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილის ,,ბ" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.

Border Policemen of MIA Border Police carried out operative – investigative measures, on the protected area of Border Sector “Niala” of Akhaltsikhe Division of Georgian Border Police and detained for the fact of attempt of illegal group crossing of Georgian State Border 2 citizens of the Republic of Ukbekistan (B.B. born in 1986 and D.M. Born in 1992), also for the attempt of 2 migrants smuggling on the State Border, 2 citizens of Georgia (T.T. Born in 1985 and A.B. Born in 1976).
The investigation revealed, that accused persons avoided check point and tried illegal group crossing from Georgia to the Republic of Turkey, tried illegal group crossing and 2 migrants smuggling on the State Border.
For the fact of attempt of illegal group crossing and 2 migrants smuggling on the State Border, the investigation is ongoing under the article 19 - 344, Part II, Subparagraph “A” and article 344, Part II Subparagraph “B” of the Criminal Code of Georgia.