სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა აშშ-ის საზღვრის დაცვის უწყების ვაშინგტონის ოფისის დელეგაციას უმასპინძლა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციას ამერიკის შეერთებული შტატების საზღვრის დაცვის უწყების ვაშინგტონის ოფისის დელეგაცია, აშშ-ის საბაჟო და საზღვრის დაცვის ევროპის სამსახურის დირექტორის - აბდიას ორტიზის ხელმძღვანელობით, ოფიციალური ვიზიტით ეწვია. სტუმრებს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ნიკოლოზ შარაძემ პირველ მოადგილესთან - პოლკოვნიკ გოჩა ჯანჯღავასთან ერთად უმასპინძლა.
ვიზიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრას აშშ-ის საბაჟო და საზღვრის დაცვის ევროპის სამსახურის დირექტორი აბდიას ორტიზი, აშშ-ის საბაჟო და საზღვრის დაცვის წარმომადგენელი - ანა პეტერსონი, აშშ-ის საბაჟო და საზღვრის დაცვის საველე ოპერაციების ოფისის წარმომადგენელი - გარეტ რეინჰარტი,  აშშ-ის საბაჟო და საზღვრის დაცვის ატაშე თურქეთსა და კავკასიის რეგიონში - საურაბ ბჰატი, აშშ-ის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS) რეგიონული მრჩეველი - კარენ ჩეისონი და ამავე პროგრამის უფროსი კოორდინატორი - ეკატერინე ფარღალავა ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა ორი ქვეყნის სასაზღვრო უწყებებს შორის არსებული თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს, სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს და საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სწრაფი რეაგირების დანაყოფის შესაძლებლობების გაუმჯობესების მიმართულებით შემდგომი დახმარების პრიორიტეტები განსაზღვრეს.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრები საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სწრაფი რეაგირების მთავარ სამმართველოს ეწვივნენ, სადაც ადგილობრივი ინფრასტრუქტურა დაათვალიერეს და დანაყოფის საქმიანობას გაეცნენ.

US Delegation of Border Protection Agency of Washington Office with the head of delegation, Mr. Abdias Ortiz, Director of US Custom and Border Protection Europe Division, officially visited MIA Border Police of Georgia. Head of MIA Border Police, Major - General Nikoloz Sharadze and First Deputy, Colonel Gocha Janjgava hosted the guests.
Mr. Abdias Ortiz Director of US Custom and Border Protection Europe Division; Ana Peterson, the Representative of US Custom and Border Protection Agency; Garret Reinhart, the Representative of Field Operations Office of US Custom and Border Protection; Suraubh Bhatt, the Attache for Turkey and Caucasus Region, Karen Chaisson, the Regional Advisor of US Export Control and Related Border Security Assistance Program (EXBS) and Ekaterine Parghalava, Senior Coordinator of EXBS Program, attended the meeting.
During the meeting the parties discussed ongoing cooperation between the Border Agencies of two countries, future plans and defined the priorities of the support regarding the improvement of the capabilities of Rapid Response Main Division of MIA Border Police.
During the visit, the members of the delegation visited the Main Division of Rapid Response of MIA Border Police. The guests were introduced with the activities of the main division and it’s infrastructure.