შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიცია საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის სასაზღვრო ზონასა და სასაზღვრო ზოლში გამაფრთხილებელი ნიშნების განთავსებასთან დაკავშირებით, მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით, საინფორმაციო შეხვედრებს განაგრძობს.
სასაზღვრო რეჟიმს დაქვემდებარებულ ტერიტორიასთან მიახლოების ან აღნიშნულ ტერიტორიაზე ყოფნის წესების შესახებ შეხვედრები გაიმართა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელმძღვანელებთან. სასაზღვრო პოლიციის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა შეხვედრა გამართეს, ასევე, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის, საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს, ტურ-ოპერატორების წარმომადგენლებსა და გიდებთან.
სასაზღვრო ზონაში გადაადგილებისთვის, როგორც ფიზიკურმა, ასევე, იურიდიულმა პირმა უნდა მიმართოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციას და შეავსოს საშვის მაძიებლის განაცხადის ფორმა ბმულზე. https://bpg.gov.ge/page/public-relations/information-for-tourists
2022 წლის პირველი სექტემბრიდან, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის სახმელეთო მონაკვეთზე დადგენილი სასაზღვრო რეჟიმის დარღვევისთვის სამართალდამრღვევი პირების მიმართ ადმინისტრაციული წესით დაჯარიმების მექანიზმები იქნება გამოყენებული.

MIA Border Police continues organizing meetings to inform the population about the placement of border signs in the Border Zones and Border Lines of the State Border of Georgia.
The information meeting was held with the heads of the Local Municipality of Samtskhe-Javakheti region. The representatives of Border Police also held the meeting with the representatives of the National Tourism Administration, the Georgian Tourism Association, the Agency of Protected Areas, tour operators and guides.
In order to enter to the Border Zones, an individual and a legal entity must apply for the entry permit by submitting application form at the MIA Border Police web -page: https://bpg.gov.ge/en/page/public-relations/information-for-tourists.
From September 1, 2022, administrative fines will be imposed to the offenders for the violations of the border regime on the land border of the State Borders.