სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვამ ნაოსნობის წესების დარღვევის ფაქტი გამოავლინა - დაჯარიმდა უცხო ქვეყნის დროშით მცურავი გემი
01-04-2022
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა პანამის დროშის ქვეშ მცურავი მშრალტვირთმზიდი გემი "OYSTER"  საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში, ნაოსნობის წესების დარღვევისთვის დააკავეს.
გემის კაპიტნის მიმართ სასაზღვრო პოლიციის ოპერატიულ-საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა საქმისწარმოება ნაოსნობის წესების დარღვევის ფაქტზე, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 114-ე  პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილის "ვ" ქვეპუნქტით დაიწყეს.
გემის კაპიტანს ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაეკისრა ჯარიმა - 20 000 ლარი. ჯარიმის გადახდის შემდეგ, გემს თავისუფალი ნაოსნობის უფლება მიეცა.

A Civil penalty has been assessed against the vessel.
Cargo Vessel “OYSTER” under the Panama flag was detained by the employees of the Georgian Coast Guard Department for the violation of rules of Navigation in the Georgian Territorial waters.
Operative-Investigation Main Division of the Border Police of Georgia started proceeding towards the Captain of the Vessel for the violation, in accordance to the Administrative Code of Georgian, article 114, part 1, “v”subparagraph.
The Captain of the vessel was charged by 20 000 Georgian lari, for the benefit of the state budget. After the payment of the fine, the vessel will be granted by the right of free Navigation.