ნიკოლოზ შარაძემ ლიეტუველ კოლეგასთან ონლაინ შეხვედრა გამართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, პოლკოვნიკმა ნიკოლოზ შარაძემ, ვიდეოკონფერენციის ფორმატით, შეხვედრა გამართა ლიეტუვას რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სამსახურის უფროსთან, გენერალ რუსტამას ლუბაევასთან.
ონლაინ შეხვედრაში სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, პოლკოვნიკი გოჩა ჯანჯღავა მონაწილეობდა.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება თანამშრომლების გაღრმავების საკითხებს დაეთმო. მხარეებმა მესაზღვრეების პროფესიული გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების შესაძლებლობები განიხილეს. ასევე, ისაუბრეს საზღვრის თანამედროვე ტექნოლოგიური საშუალებებით დაცვის საკითხებზე. კოლეგებმა ერთმანეთს პანდემიის პირობებში არსებული სასაზღვრო უსაფრთხოების გამოწვევების ეფექტურად გამკლავების გზებზე ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს.
ნიკოლოზ შარაძემ ლიეტუველ კოლეგას სასაზღვრო პოლიციაში მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები, ასევე, უწყების პრიორიტეტები გააცნო.
შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა ხელი მოაწერეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციასა და ლიეტუვას სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სამსახურს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის გეგმას 2021-2022 წლებისთვის. გეგმის თანახმად, ორი ქვეყნის სასაზღვრო უწყებებს შორის თანამშრომლობა კიდევ უფრო ინტენსიური გახდება სახმელეთო საზღვრის დაცვის, სანაპირო დაცვის, ოპერატიულ-საგამოძიებო, ანალიტიკისა და კინოლოგიის სფეროებში გამოცდილების გაზიარების კუთხით.

Nikoloz Sharadze Held an Online Meeting with the Lithuanian Counterpart
The Head of the MIA Border Police, Colonel Nikoloz Sharadze held an online meeting with the Head of the Lithuanian State Border Guard Service, General Rustamas Liubajevas.
The Director of the Land Border Defence Department, Colonel Gocha Janjghava also attended the meeting.
During the meeting, the parties underlined the importance of further deepening the existing cooperation. They also discussed the capacity-building opportunities for the border guards as well as utilising modern technologies in border protection. The colleagues shared best practices in effectively managing the border security challenges during the pandemic.
Colonel Nikoloz Sharadze informed the Lithuanian counterpart about the Border Police priorities along with the ongoing and upcoming projects. In the framework of the meeting, the bilateral cooperation plan for 2021-2022 was signed between the MIA Border Police and the Lithuanian State Border Guard Service. According to the plan, the two border agencies will further deepen the cooperation by sharing experience in terms of land border protection, coast guard, operative-investigative activities, analytics and cynology.