სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ნიკოლოზ შარაძე აშშ-ის სანაპირო დაცვის უფროსის მოადგილეს შეხვდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ამერიკის შეერთებულ შტატებში სამუშაო ვიზიტით იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში, პოლკოვნიკი ნიკოლოზ შარაძე ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის სარდლის მოადგილეს ოპერაციების მიმართულებით, ვიცე-ადმირალ სკოტ ბუშმენს შეხვდა.
შეხვედრას სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე, აშშ-ში საქართველოს თავდაცვის ძალების სამხედრო ატაშე, პოლკოვნიკი ზეზვა ლიპარტელიანი, აშშ-ის სანაპირო დაცვის სარდლის მრჩეველი საგარეო პოლიტიკის მიმართულებით ანნა კასტიგლიონ-კატალდო, აშშ-ის სანაპირო დაცვის სარდლობის საერთაშორისო ურთიერთობების დანაყოფის წარმომადგენელი შუიტ ჰაბტემაიკლი და საქართველოში აშშ-ის საზღვაო ქვეითი ძალების ატაშე, ვიცე-პოლკოვნიკი კარლ ვიტი დაესწრნენ. ქართულ დელეგაციას ვაშინგტონში, აშშ სანაპირო დაცვის სარდლობაში უმასპინძლეს.
შეხვედრაზე მხარეებმა საზღვაო სფეროში თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს და ორი ქვეყნის სანაპირო დაცვის დანაყოფებს შორის არსებული ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავებაზე ისაუბრეს.
სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა ამერიკული ხომალდების საქართველოს ნავსადგურებში საპორტო ვიზიტებისა და ერთობლივი წვრთნების მნიშვნელობაზე ისაუბრა. ნიკოლოზ შარაძემ ამერიკულ მხარეს წარმატებული თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა და თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავებისათვის სრული მზადყოფნა გამოთქვა.
აშშ-ში ვიზიტის ფარგლებში, ქართული დელეგაცია ქალაქ ნიუ ლონდონში, აშშ-ის სანაპირო დაცვის აკადემიიის (USCG) 2021 კურსის გამოშვების ცერემონიალს დაესწრება. წელს, აშშ სანაპირო დაცვის აკადემიის კურსდამთავრებულებს შორის 2 ქართველი კადეტი - ნიკოლოზ ტვილდიანი და სანდრო სტაჟაძე არიან. 4 წლიანი საბაკალავრო კურსის წარმატებით დასრულების შემდეგ, ისინი საქართველოში დაბრუნდებიან და სანაპირო დაცვის რიგებში იმსახურებენ.

The Head of the MIA Border Police paid an official visit to the United States. In the framework of the visit, Colonel Nikoloz Sharadze met with the Deputy Commandant of the U.S. Coast Guard for Operations, Vice-Admiral Scott Buschman in Washington.
The Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, the Defence Attaché of Georgia to the United States, Col Zezva Liparteliani, the Director of International Affairs and Foreign Policy Advisor for the U.S. Coast Guard Ann Castiglione-Cataldo, the U.S. Coast Guard International Affairs and Foreign Policy Officer Shewit Habtemicheal and the U.S. Marine Corps Attaché to Georgia, Lt. Col. Carl Wethe.
During the meeting, the parties discussed the possibilities for future cooperation in the maritime field and underlined the importance of further deepening the existing bilateral relations.
The Head of the Border Police talked about the significance of U.S. Coast Guard ships visiting Georgian Ports and conducting joint exercises with the Georgian counterparts.
Nikoloz Sharadze thanked the American side and expressed full readiness to further deepen the existing cooperation.
In the framework of the visit to the United States, the Georgian delegation will attend the graduation ceremony of the U.S. Coast Guard Academy (USCG) Class of 2021 in New London. This year, two Georgian cadets - Nikoloz Tvildiani and Sandro Stazhadze are among the graduates of the U.S. Coast Guard Academy. After successfully completing the four-year undergraduate course, they will return to Georgia and serve in the Coast Guard.