ბრიტანული ხომალდი HMS DEFENDER საქართველოშია
ბათუმის პორტში დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საზღვაო ძალების ხომალდი "HMS DEFENDER" შემოვიდა. ხომალდის მეთაურს, II რანგის კაპიტან ვინს ოუენს და ეკიპაჟის წევრებს ბათუმის პორტში შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე - თორნიკე რიჟვაძე და საქართველოში ბრიტანეთის ელჩი - მარკ კლეიტონი დახვდნენ.
საპორტო ვიზიტი მიზნად ისახავს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში გაერთიანებულ სამეფოსა და საქართველოს შორის არსებული მჭიდრო თანამშრომლობის დემონსტრირებას.
ხომალდის ვიზიტის ფარგლებში, ორი ქვეყნის საზღვაო დანაყოფების წარმომადგენლები, გამოცდილების გაზიარების მიზნით, საინფორმაციო შეხვედრებს გამართავენ. შავ ზღვაში ბრიტანული ხომალდ HMS DEFENDER-ისა და საქართველოს სანაპირო დაცვის კატარღების მონაწილეობით ერთობლივი საზღვაო წვრთნები გაიმართება, რაც ხელს შეუწყობს ეკიპაჟებს შორის ურთიერთქმედების გაუმჯობესებას და სანაპირო დაცვის შესაძლებლობების განვითარებას.
დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საზღვაო ფლოტის ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი საჰაერო თავდაცვის გამანადგურებელი HMS DEFENDER (D36) საქართველოს პირველად სტუმრობს. DARING კლასის გამანადგურებელი თანამედროვე ჰაერსაწინააღმდეგო და ხომალდსაწინააღმდეგო სისტემებითაა აღჭურვილი.

The Royal Navy Ship HMS Defender is in Georgia
The Royal Navy ship HMS DEFENDER has arrived at the Batumi Port. The Director of the MIA Border Police Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, the Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara Tornike Rizhvadze and Her Majesty’s Ambassador to Georgia Mark Clayton met with the Commander of the ship, CAPT Vince Owen and the crew at Batumi Port.
The ship's visit serves to demonstrate the close cooperation between the United Kingdom and Georgia in the defence and security field.
During the visit, the representatives of the two naval units will hold informational meetings to share experiences. HMS DEFENDER and the Georgian Coast Guard ships will participate in the joint naval exercise in the Black Sea. The joint exercise helps to increase interoperability between the crews and develop Georgian Coast Guard capabilities.
HMS DEFENDER (D36), one of the most powerful air-defence destroyers in the Royal Navy, is visiting Georgia for the first time. DARING-class destroyer is equipped with modern anti-air and anti-ship missiles.