საქართველოს სანაპირო დაცვა მრავალეროვნულ საზღვაო სწავლება SEA BREEZE 2021-ში მონაწილეობს
მრავალეროვნული საზღვაო სწავლება SEA BREEZE 2021 ოფიციალურად გაიხსნა. სწავლებაში, ქართული მხრიდან, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები მონაწილეობენ.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტი საზღვაო წვრთნებში წელს ორი სადარაჯო ხომალდით ჩაერთვება. ხომალდების, "დიოსკურიისა" და "ოჩამჩირეს", ეკიპაჟების გარდა, SEA BREEZE 2021-ში სანაპირო დაცვის აბორდაჟის ჯგუფებიც მიიღებენ მონაწილეობას.
SEA BREEZE 2021-ის საველე წვრთნებში საქართველოს თავდაცვის ძალების დასავლეთის სარდლობის III ქვეითი ბრიგადის 31-ე ბატალიონი ჩაერთვება. სპეციალური ოპერაციების ძალების მყვინთავთა რაზმი კი ოდესის პორტში საზღვაო მყვინთავთა წვრთნებში მიიღებს მონაწილეობას.
ასევე, SEA BREEZE 2021-ის სწავლების შტაბში შინაგან საქმეთა სამინისტროს სანაპირო დაცვისა და თავდაცვის სამინისტროს 5 ოფიცერი იქნება ჩართული.
აშშ-ის მე-6 ფლოტისა და უკრაინის საზღვაო ძალების ერთობლივი ორგანიზებით, სწავლება SEA BREEZE შავ ზღვაში 28 ივნისიდან 10 ივლისის ჩათვლით გაიმართება. სწავლება საზღვაო, სახმელეთო და საჰაერო კომპონენტებს მოიცავს და მისი მიზანია მონაწილე ქვეყნების სამხედრო-საზღვაო ძალებს შორს ურთიერთქმედების დახვეწა და, რეგიონული საზღვაო უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, მათი ერთობლივი შესაძლებლობების გაზრდა. სწავლების ისტორიაში, SEA BREEZE 2021 ყველაზე მასშტაბურია. მასში ექვსი კონტინენტის 32 ქვეყნის 5000-მდე პერსონალი, 32 გემი, 40 საჰაერო ხომალდი და სპეციალური ოპერაციებისა და მყვინთავთა 18 ჯგუფი მონაწილეობს.
მრავალეროვნულ წვრთნებში წელს საქართველოს გარდა 31 ქვეყანა მონაწილეობს. ესენია: ავსტრალია, ალბანეთი, არაბთა გაერთიანებული საემიროები, ბრაზილია, ბულგარეთი, გაერთიანებული სამეფო, დანია, ეგვიპტე, ესპანეთი, ესტონეთი, თურქეთი, იაპონია, ისრაელი, იტალია, კანადა, ლატვია, ლიტვა, მაროკო, მოლდოვა, ნორვეგია, პაკისტანი, პოლონეთი, რუმინეთი, საბერძნეთი, სამხრეთ კორეა, საფრანგეთი, სენეგალი, ტუნისი, უკრაინა, შეერთებული შტატები და შვედეთი. სწავლებაში ჩართულია ნატოს მუდმივმოქმედი მეორე საზღვაო შენაერთი (SNMG2).
SEA BREEZE შავ ზღვაში 1997 წლიდან იმართება. ქართული მხარე სწავლებაში პირველივე წლიდან მონაწილეობს. გასულ წელს სწავლებაში სანაპირო დაცვის სადარაჯო ხომალდი "დიოსკურია" (P25) მონაწილეობდა.

Georgian Coast Guard Is Participating In The Multinational Maritime Exercise SEA BREEZE 2021
The multinational maritime exercise Sea Breeze 2021 has officially begun. From the Georgian side, the representatives of the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defence are participating in the exercise.
This year, the Coast Guard Department of the MIA Border Police will be participating in the maritime exercise with two patrol ships DIOSKURIA and OCHAMCHIRE. Along with the crew, the Coast Guard Boarding Team will also take part in Sea Breeze 2021.
The 31st Battalion of the 3rd Infantry Brigade of the Western Command of the Georgian Defence Forces will take part in the field exercise as part of the Sea Breeze 2021. The Special Operations Forces Dive Team will participate in a naval diving exercise in the port of Odesa.
Also, five officers of the MIA Coast Guard and the Ministry of Defence will be working at the Sea Breeze 2021 headquarters.
U.S. Sixth Fleet and the Ukrainian Navy are cohosting the multinational maritime exercise Sea Breeze 2021. The exercise is taking place from June 28 to July 10 in the Black Sea region. The annual exercise involves sea, land, and air components, and aims to enhance interoperability among participating forces and increase the joint capabilities to ensure regional maritime security. This year’s iteration has the largest number of participating nations in the exercise’s history with 32 countries from six continents providing 5,000 troops, 32 ships, 40 aircraft, and 18 special operations and dive teams scheduled to participate.
Bedsides Georgia, there are 31 participant countries: Albania, Australia, Brazil, Bulgaria, Canada, Denmark, Egypt, Estonia, France, Greece, Israel, Italy, Japan, Latvia, Lithuania, Moldova, Morocco, Norway, Pakistan, Poland, Romania, Senegal, Spain, South Korea, Sweden, Tunisia, Turkey, Ukraine, United Arab Emirates, United Kingdom, and the United States. Standing NATO Maritime Group 2 (SNMG2) is also taking part in the maritime exercise.
The multinational maritime exercise Sea Breeze has been taking place in the Black Sea since 1997. The Georgian side has been participating in the exercise since the very first year. Last year, the Coast Guard patrol ship DIOSKURIA (P25) participated in the exercise.