საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა, იური ფირცხალაიშვილმა და სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ოპერაციების მართვის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილემ, შოთა მიროტაძემ იტალიაში, ქალაქ რომში, ხმელთაშუა ზღვის სანაპირო დაცვის ფორუმისა და სანაპირო დაცვის გლობალური სამიტის რიგით მეოთხე პლენარული სხდომის საერთაშორისო ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს.
ღონისძიებაზე განიხილული იყო სხვადასხვა საკითხები, მათ შორის - ოკეანე და უსაფრთხოება, საზღვაო ვითარების ცნობიერება ჰიბრიდული საფრთხეების ეპოქაში, ახალი ტექნოლოგიები და ხელოვნური ინტელექტი საზღვაო სფეროში არსებულ მზარდ გამოწვევებთან გასამკლავებლად და სამართალდამცავი ორგანოების შესაძლებლობები საზღვაო სფეროში.
იტალიის სანაპირო დაცვის მიერ დაგეგმილ გლობალურ სამიტში მონაწილეობა 120-ზე მეტმა ქვეყანამ და 40-მა საერთაშორისო ორგანიზაციამ მიიღო.

The Head of the Coast Guard Department of MIA Border Police, Yuri Pirtskhalaishvili and Deputy Head of the Operations Management Main Division of the Coast Guard Department, participated in the International Event of the Fourth Plenary Session of the Mediterranean Coast Guard Forum and the Global Coast Guard Summit in Rome, Italy.
During the Summit various issues, including: ocean and security, maritime situational awareness in the era of hybrid threats, new technologies and artificial intelligence to address growing challenges in the maritime domain, and the capabilities of the law enforcement agencies in the maritime domain, were discussed.
More than 120 countries and 40 international organizations participated in the Global Summit organized by the Italian Coast Guard.