შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა - დავით თამაზაშვილმა, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა - იური ფირცხალაიშვილმა და ამავე დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზაზე, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაღუპული მეზღვაურების ხსოვნას პატივი მიაგეს და შავ ზღვაში გვირგვინი ჩაუშვეს.
ღონისძიებას ქალაქ ფოთის მერი და გარდაცვლილთა ოჯახის წევრები დაესწრნენ.
2008 წელს, რუსეთის საოკუპაციო ძალების აგრესიის შედეგად, ფოთის ბაზაზე, საზღვაო ძალების 5 მოსამსახურე - კაპიტან-ლეიტენანტი თეიმურაზ ჭიტაძე, საზღვაო კაპრალები - ზვიად ბარბაქაძე, გიორგი ღვინჯილია, ზვიად დათუაშვილი და თემურ ფიჩხაია დაიღუპა.

The Head of MIA Border Police, Davit Tamazashvili, the Director of the Coast Guard Department, Iuri Pirtskhalaishvili and the representatives of the same Department paid tribute to the memory of the Sailors who died during the August War of 2008, at the Poti Base of the Coast Guard and laied a wreath in the Black Sea.
The Mayor of Poti, and the members of the families of the heroes attended the ceremony.
In 2008, as a result of the aggression of the Russian occupation forces, 5 Servicemen of the Maritime Forces - Leitentant Theimuraz Chitadze, Petty Officer Third Class - Zviad Barbakadze, Giorgi Gvinjilia, Zviad Datuashvili and Temur Pichkhaia, were killed at the Poti Base.