შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ბათუმის სამმართველოს სხვადასხვა სექტორების დასაცავ მონაკვეთებზე ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უცხო ქვეყნის 3 მოქალაქე - 1994 წელს დაბადებული ა.ი, 2000 წელს დაბადებული ბ.ჩ. და 1975 წელს დაბადებული ა.კ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობისა და უკანონოდ გადმოკვეთის ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულმა ა.ი-მ სასაზღვრო-საკონტროლო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, თურქეთის რესპუბლიკიდან საქართველოს მიმართულებით , სატვირთო ავტომანქანაში დამალვის გზით, უკანონოდ გადმოკვეთა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი, ხოლო ბრალდებულები ბ.ჩ. და ა.კ. ჯგუფურად, უკანონოდ ცდილობდნენ საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთას.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის პირველი ნაწილითა და 19-344-ე მუხლის მეორე ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს, რაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთასა და ჯგუფურად უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობას გულისხმობს.

BORDER POLICE DETAINED 3 PERSONS FOR THE FACT OF ILLEGAL CROSSING OF THE STATE BORDER
The employees of MIA Border Police, on the area of responsibility of the various sectors of Batumi Division, as a result of operative – investigative actions, detained 3 persons of the foreign countries (A.I.) Born in 1994; B.Ch. Born in 2000 and A.K. Born in 1975) for illegal group crossing of the State Border of Georgia.
The investigation revealed, that the accused person (A.I) avoiding the check – point, from the Republic of Turkey to Georgia, hiding in the truck, implemented illegal crossing of the State Border of Georgia. Also, the accused persons (B.CH. and A.K.) trying illegal, group crossing of the State Border of Georgia.
The investigation is ongoing under the article 344, Part I and article 19 – 344, Part II, Subparagraph “A”, which implies illegal crossing of the State Border of Georgia and attempt of Illegal group crossing of the State Border.