სასაზღვრო პოლიციამ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ფსიქოტროპული ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვისა და უკანონოდ შემოტანის ბრალდებით 1 პირი დააკავა
26-06-2025
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის საზღვრის მართვისა და კოორდინირების მთავარი სამმართველოს, ასევე, ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებთან, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უცხო ქვეყნის მოქალაქე - 1978 წელს დაბადებული ქ.ქ. განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ფსიქოტროპული ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვისა და საქართველოში განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ფსიქოტროპული ნივთიერების უკანონოდ შემოტანის ბრალდებით დააკავეს.
დანაშაული 8-დან 12 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული სასაზღვრო გამტარი პუნქტი „სარფის“ გავლით თურქეთის რესპუბლიკიდან საქართველოში შემოვიდა. სამართალდამცველებმა, მისი პირადი ჩხრეკის შედეგად 227 კაფსულა ფსიქოტროპული ნივთიერების შემცვლელი მედიკამენტი ,,LYRICA” ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 261-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ა" და სსკ-ის 263-ე მუხლის მე-3 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტებით მიმდინარეობს.

Based on operational information, employees of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs, in cooperation with the Patrol Police Department's Main Division for Border Management and Coordination, as well as the Customs Department of the Revenue Service of the Ministry of Finance, conducted joint operational and investigative activities resulting in the arrest of a foreign citizen—born in 1978, identified as K.K.—for the illegal purchase and possession, and illegal import into Georgia, of a particularly large quantity of psychotropic substances.
The crime envisages the imprisonment from 8 years up to 12 years..
The investigation revealed, that the accused person, entered Georgia from the Republic of Turkey through the check point “Sarphi”. The law enforcement servicemen inspected the accused person and as a result of evidence, seized 227 capsules of the psychotropic replacement medicine “Lyrica”.
The investigation is ongoing under Article 261, Part 3, Subparagraph "a" and Article 263, Part 3, Subparagraph "a" of the Criminal Code of Georgia.