შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის მესაზღვრეებს სასწავლო სროლები უტარდებათ. სწავლება თებერვლის თვეში დაიწყო და ამ დროისთვის კურსი 900-ზე მეტმა თანამშრომელმა გაიარა.
სწავლების მიმდინარეობისას მესაზღვრეები ცეცხლსასროლი იარაღის შენახვის, მოვლის, უსაფრთხო გამოყენების უნარ-ჩვევებს განიმტკიცებენ და საბრძოლო მომზადების დონეს აიმაღლებენ. მსგავსი ტიპის სწავლებები შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომელთათვის სისტემატურად ტარდება.
სასწავლო სროლები შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის საბრძოლო მომზადების და გადამზადების სამმართველოს და თავდაცვის სამინისტროს თავდაცვის ძალების "სენაკი", "სიმონეთი", "ორფოლო" სასროლეთებზე ტარდება.

The employees of the Land Border Protection Department of the MIA Border Police are participating in the firearms exercises. The training began in February, and so far, more than 900 employees have completed the trainings.
During the training, the participants enhance their skills in the safe handling, maintenance, and proper use of firearms, as well as improve their combat training level. Such training exercises are regularly conducted for the employees of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The firearms trainings are conducted at the fire ranges of the Combat Preparedness and Training Division of Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs and on the ranges “Senaki”, “Simoneti” and “Orpholo” of the Defence Forces of the Ministry of Defence of Georgia.