საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის კანონაღსრულების ტაქტიკურმა ჯგუფებმა ნატოს ოპერაციაში „ზღვის მცველი“ მონაწილეობა მეორედ მიიღო
09-10-2024
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის კანონაღსრულების ტაქტიკური ჯგუფების 12-მა მოსამსახურემ, ნატოს საზღვაო უსაფრთხოების ოპერაციაში „ზღვის მცველი“ (Operation SEA GUARDIAN) მიიღო მონაწილეობა.
ოპერაციის დაწყებამდე, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა საბერძნეთის რესპუბლიკაში, ნატოს საზღვაო აკრძალვითი ოპერაციების საწვრთნელ ცენტრში (NMIOTC) ოპერაცია „ზღვის მცველში” მონაწილეობის მოსამზადებელი 3 დღიანი წვრთვნები გაიარეს. წვრთვნების დასრულების შემდგომ მოსამსახურეები საბერძნეთის რესპუბლიკის სამხედრო-საზღვაო ძალების ხომალდზე - HS AEGEAN განთავსდნენ და სამი კვირის განმავლობაში ხმელთაშუა ზღვაში, ოპერაციის გეგმით გათვალისწინებულ ღონისძიებებში მიიღეს მონაწილეობა. ზღვაზე ყოფნის პერიოდში ნატოს ოპერაციის ღონისძიებები მოიცავდა სააბორდაჟო პროცედურებსა და წვრთნებს.
აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს საქართველოს ისტორიაში პირველად, ქართული ქვედანაყოფი ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის ეგიდით წარმოებულ საზღვაო უსაფრთხოების ოპერაციაში, ოპერაციული პარტნიორის სტატუსით ჩაერთო. ნატოს არაწევრი ქვეყნებიდან საქართველო გახდა პირველი ასპირანტი ქვეყანა, რომლის შესაბამისი ქვედანაყოფების ნატოს სერტიფიცირების ოთხწლიანი პროგრამის წარმატებით დასრულების შედეგად, ჩრდილოატლანტიკურმა საბჭომ ოპერაციის ,,ზღვის მცველი“, ოპერაციულ პარტნიორად აღიარა.
ნატოს ოპერაცია „ზღვის მცველი“, ალიანსის ეგიდით მოქმედ, დღეისათვის ერთადერთ ოპერაციას წარმოადგენს, რომლის მთავარი ამოცანებია: ტერორიზმთან ბრძოლა, ზღვაზე თავისუფალი მიმოსვლის ხელშეწყობა, საზღვაო უსაფრთხოების შესაძლებლობების გაზრდა, უკანონო ეკონომიკური საქმიანობის აღკვეთა და საოპერაციო არეალში არსებული საზღვაო ვითარების შესახებ ცნობიერების ამაღლება.

The 12 personnel of the Coast Guard Department Law Enforcement Tactical Team of the Georgian Border Police of the Ministry of Internal Affairs participated in the NATO Maritime Security Operation “SEA GUARDIAN” (OSG).
Prior to the commencement of the operation, the Coast Guard Department personnel underwent three days of predeployment training in the NATO Maritime Interdiction Operational Training Centre (NMIOTC) for their participation in Operation “SEA GUARDIAN” (OSG). Upon the completion of the predeployment training, the personnel embarked on board the Hellenic Navy Ship – HS AEGEAN, where they took part in activities outlined in the overall plan of the operation for the duration of 3 weeks. Throughout the course of the embarkation, the activities of the NATO operation consisted of boarding procedures and trainings.
It is noteworthy, that in the previous year, for the first time in the history of Georgia, the Georgian unit participated in the NATO Maritime Security Operation under the status of Operational Partner. Among the non-member countries, Georgia has become the first aspirant country, which, after the successful completion of the 4-year certification program, has been recognized as an Operational Partner for the Operation “Sea Guardian” by the North Atlantic Council.
As of today, NATO Operation “Sea Guardian” (OSG) represents the only maritime operation conducted under the auspices of the Alliance, with the following primary objectives: countering terrorism, promoting freedom of navigation, maritime security capacity building, prevention of illegal economic activities and enhancing maritime situational awareness.