შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციამ სანაპირო დაცვის დღე ფოთში, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ბაზაზე აღნიშნა. ღონისძიება სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ნიკოლოზ შარაძემ სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორთან, პირველი რანგის კაპიტან რამაზ პაპიძესთან ერთად გახსნა და პირად შემადგენლობას პროფესიული დღე მიულოცა.
„გილოცავთ პროფესიულ დღეს! საქართველოს სანაპირო დაცვას ღირსეული ისტორია და შესაძლებლობებით სავსე მომავალი აქვს. სანაპირო დაცვას, როგორც ჩვენი ქვეყნის საზღვაო პოტენციალის ერთ–ერთ მნიშვნელოვან შემადგენელ სუბიექტს განსაკუთრებული მისია აკისრია საქართველოს საზღვაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიმართულებით. დღეს, სანაპირო დაცვა, როგორც მრავალფუნქციური სამსახური აქტიურად თანამშრომლობს პარტნიორებთან შავ ზღვაზე და მის მიღმა, როგორც სამხედრო-საზღვაო თანამშრომლობის, ასევე ზღვაზე კანონაღსრულების სფეროში.
მიმდინარე წელსაც სანაპირო დაცვის წარმომადგენლები აქტიურად იქნებიან ჩართული საერთაშორისო მისიებსა და მრავალეროვნულ საზღვაო სწავლებებში. წარმატებას ვუსურვებ აღნიშნულ ღონისძიებებში მონაწილე პირად შემადგენლობას.
თანამედროვე, ძლიერი და მოდერნიზებული სანაპირო დაცვის განვითარება შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. განვითარების ამ სწორ გზაზე, თქვენი კეთილსინდისიერი შრომით, საქართველოს სანაპირო დაცვას, როგორც უკვე აღვნიშნე, დადებითი შედეგები აქვს. მადლობას გიხდით პროფესიული სამსახურისთვის!
მადლობა მინდა გადაუხადო შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელობას სანაპირო დაცვის გაძლიერების პროცესში აღმოჩენილი თანადგომისა და მხარდაჭერისათვის. ასევე, დიდი მადლობა პარტნიორ ქვეყნებსა და ორგანიზაციებს საქართველოს სანაპირო დაცვის განვითარებაში შეტანილი დიდი წვლილისთვის!“ - განაცხადა სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა.
სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის 20 თანამშრომელი სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისა და მიღწეული წარმატებებისთვის დააჯილდოვა.
ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფისა და სხვა უწყებების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.
ღონისძიების დასასრულს, სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორთან ერთად, 2008 წლის აგვისტოს ომში სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპული გმირების მემორიალი გვირგვინით შეამკო.

BORDER POLICE OF THE MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS OF GEORGIA CELEBRATED THE COAST GUARD DAY
Coast Guard Day was celebrated at the Coast Guard Department base in Poti by the MIA Border Police of Georgia. The Ceremony was opened by the Head of Border Police, Major-General Nikoloz Sharadze alongside with the Director of the Coast Guard Department, Captain Ramaz Papidze with remarks of congratulation on the Professional Day to all Servicemen and women of the Coast Guard Department.
“Congratulations on the Professional Day! Georgian Coast Guard has a noble history and future with full of opportunities. Coast Guard, as an important actor and maritime stakeholder in our country is a key player in ensuring the maritime security at sea. Today, Coast Guard as the multi mission Service entity is actively engaged with Partners around the Black Sea and beyond, while the area of cooperation is ranging from naval-military to maritime law enforcement frameworks.
As in previous years, employees of the Coast Guard Department will be fully engaged in participating/contributing to international missions and multinational maritime exercises. I wish all the success to each and every employees complementing to the mentioned activities.
Development of a strong, modernized and capable Coast Guard is one of the biggest priority of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Thanks to your dedication and devotion to this Service, we have a tangible progress and achievement in these endeavors. Please accept my appreciation to your professional work!I would like to express my gratitude to the Leadership of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for the great support in enhancing the capacity and capabilities of the Georgian Coast Guard. We are also immensely grateful to our Partner countries and organizations for their priceless contribution in achieving the Coast Guard objectives”! – declared by the Head of Border Police of Georgia.
The Head of the Border Police awarded 20 employees of the Coast Guard Department for their exceptional service and achieved success.
Coast Guard Day was attended by the heads of the various structural units of the Ministry of Internal Affairs and other respective Agencies in the country.
Upon accomplishment the Ceremony, the Head of the Border Police and the Director of the Coast Guard Department attended Wreath Lying Ceremony at the remembrance memorial of brave fallen Georgian comrades during the War in August 2008.