შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზაზე გაიმართა სადარაჯო ხომალდ „ქუთაისის“ შემადგენლობიდან გამოყვანის ოფიციალური ცერემონიალი, რომელიც 50 წლის განმავლობაში თურქეთის რესპუბლიკის სამხედრო-საზღვაო ძალებისა და საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის შემადგენლობაში მნიშვნელოვან ამოცანებს ასრულებდა.
ღონისძიებას საქართველოში თურქეთის ელჩი - ფატმა ჯერენ იაზგანი, ბათუმის გენერალური კონსული - რიზა ქაღან ილმაზი, თურქეთის სამხედრო ატაშე, პოლკოვნიკი - ბურაქ ალთინერი და სამხედრო ატაშეს მოადგილე, II რანგის კაპიტანი - ფატიჰ ბალი დაესწრნენ. სტუმრებს სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა, I რანგის კაპიტანმა, რამაზ პაპიძემ უმასპინძლა.
ცერემონიალზე თურქეთის ელჩმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვას და აღნიშნა, რომ გემთან გამომშვიდობების ეს ტრადიცია არის გაწეული ამაგის, თანამშრომლობისა და პროფესიის პატივისცემა, რაც კიდევ უფრო მეტად აძლიერებს თურქეთ-საქართველოს მრავალწლიან მეგობრობასა და ურთიერთთანამშრომლობას.  თურქეთის ელჩმა, ასევე, ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თურქეთი და საქართველო ორი სტრატეგიული პარტნიორია, რომლებიც ყველაფერს აკეთებენ შავი ზღვის აღმოსავლეთში ერთმანეთისა და შავი ზღვის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად.
სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა, I რანგის კაპიტანმა რამაზ პაპიძემ, სასაზღვრო პოლიციის სახელით, თურქულ მხარეს მადლობა გადაუხადა გაწეული დახმარებისა და საზღვაო სფეროში საქართველო-თურქეთის ორმხრივი წარმატებული თანამშრომლობისათვის.
სადარაჯო ხომალდ „ქუთაისს“ მრავალწლიანი საინტერესო ისტორია აქვს. ხომალდი 1998 წელს საქართველოს დროებით სარგებლობაში გადმოეცა და 2009 წლამდე საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო-საზღვაო ძალების შემადგენლობაში ფუნქციონირებდა. 2009 წლიდან საქართველოს სამხედრო საზღვაო ძალების და საქართველოს სანაპირო დაცვის გაერთიანების შემდეგ დღემდე, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს  სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის შემადგენლობაში იყო.
ხომალდს არაერთ ოპერაციასა და საერთაშორისო სწავლებაში აქვს მიღებული მონაწილეობა, როგორც თურქეთის რესპუბლიკის, ასევე, საქართველოს დროშის ქვეშ.

Decommissioning Ceremony of Patrol Ship “KUTAISI” was held on the Poti Base of Georgian Coast Guard
The official Decommissioning Ceremony of the Patrol Ship “KUTAISI” was held at the Poti Coast Guard Base of the MIA Border Police of Georgia. During 50 years Patrol ship “KUTAISI” performed very important missions under the Naval Forces of Republic of Turkey, as well as under the Coast Guard of Georgian Border Police.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey, H. E. Fatma Ceren Yazgan, Colonel Burak Altiner, Military Attaché of the Republic of Turkey, Lieutenant Commander Fatih Bali, Deputy Military Attaché of the Republic of Turkey and Consul General of the Republic of Turkey in Batumi, Riza Rağan Yilmaz attended the ceremony. The Director of Georgian Coast Guard, Captain, Ramaz Papidze hosted the Guests.
At the ceremony, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey, H. E. Fatma Ceren Yazgan, expressed an appreciation to the Coast Guard Department of the Georgian Border Police. She pointed out, that Ship decommissioning tradition is expression of respect, cooperation, professionalism and carried out work, which enhances the long – standing friendship and mutual cooperation between the Republic of Turkey and Georgia. The Ambassador, also, highlighted, that “two friends: Georgia and Turkey are the Strategic Partners, doing everything in East Black Sea for each other security, as well as for Black Sea Security in general”.
The Director of the Coast Guard Department of Georgia, Captain, Ramaz Papidze on behalf of Georgian Border Police, expressed an appreciation to the Turkish side for their support and underlined the existing fruitful and successful cooperation between republic of Turkey and Georgia in enchasing Maritime Security.
In 1998, “Kutaisi” was transferred to Georgia on temporary base and until 2009 was Part of Georgian Navy. After uniting Navy with Coast Guard in 2009, the Vessel “Kutaisi” was under the Coast Guard Department of the Border Police of Georgia until Present.
Vessel “KUTAISI” participated in several significant operations and international exercises under the Flag of the Republic of Turkey, as well as under the Georgian Flag.