საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში საზღვაო ვიზიტით მყოფ აშშ-ის ხომალდ Mount Whitney-ზე ოფიციალური მიღება გაიმართა
09-11-2021
საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში ვიზიტით მყოფ ამერიკის შეერთებული შტატების საზღვაო ძალების მე-6 ფლოტის სამეთაურო ხომალდზე - "USS Mount Whitney" (LCC 20) ოფიციალური მიღება გაიმართა. ბათუმში აღნიშნულ ხომალდზე გამართულ მიღებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან - ირაკლი ღარიბაშვილთან და მაღალი რანგის სტუმრებთან ერთად შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, გენერალ მაიორი ნიკოლოზ შარაძე დაესწრო. სტუმრებს მე-6 ფლოტის უფროსმა, ევროპასა და აფრიკაში აშშ-ის სამხედრო-საზღვაო ძალების მეთაურის მოადგილემ - ვიცე-ადმირალმა ეუჯინ ბლექმა, ხომალდ "Mount Whitney"-ის მეთაურმა - დანიელ პროჩაზკამ და აშშ-ის ელჩმა საქართველოში - კელი დეგნანმა უმასპინძლეს.
ხომალდზე გამართულ ოფიციალურ მიღებას ასევე ესწრებოდნენ თავდაცვის მინისტრი - ჯუანშერ ბურჭულაძე, საგარეო საქმეთა მინისტრი - დავით ზალკალიანი, საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე - ირაკლი ბერაია, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე - თორნიკე რიჟვაძე და სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე.
გემის ეკიპაჟმა სტუმრებისთვის საინფორმაციო ტური გამართა, რომელზეც ხომალდის მეთაურისგან "Mount Whitney"-ის ამოცანების შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია მოისმინეს.
საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში ამერიკის შეერთებული შტატების მე-6 ფლოტის სამეთაურო ხომალდი - USS Mount Whitney (LCC 20) და საზღვაო ხომალდი - USS Porter (DDG 78) 8 ნოემბერს შემოვიდნენ.
ვიზიტი ხაზს უსვამს მნიშვნელოვან ურთიერთობას ნატოს მოკავშირეებსა და შავი ზღვის რეგიონის მნიშვნელოვან პარტნიორს - საქართველოს შორის, ასევე, ადასტურებს ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის წარმატებულ თანამშრომლობას და მიზნად ისახავს საზღვაო უსაფრთხოების გაძლიერებას, აშშ-ის რეგიონული პარტნიორების სტაბილურობის უზრუნველყოფას, მზადყოფნისა და საზღვაო შესაძლებლობების გაზრდას.
ხომალდები - USS Mount Whitney და USS Porter საზღვაო ოპერაციებს ამერიკის მე-6 ფლოტის სამოქმედო არეალში ახორციელებენ. მე-6 ფლოტი, რომელიც ბაზირებულია ნეაპოლში, ერთობლივი და საზღვაო ოპერაციების სრულ სპექტრს ახორციელებს. ოპერაციები ტარდება მოკავშირეებსა და პარტნიორებთან კოორდინირებულად, რათა ხელი შეუწყონ ევროპასა და აფრიკაში უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას.

Official reception was held on the U.S. Sixth Fleet (SIXTHFLT) Command Ship USS Mount Whitney (LCC 20), which is currently visiting the Georgian territorial waters. In Batumi, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, and high-ranking guests, along with the Head of MIA Border Police, Major General Nikoloz Sharadze, attended the reception. The Commander of the SIXTHFLT, Deputy Commander of the U.S. Navy in Europe and Africa, Vice-Admiral Gene Black, Commanding Officer of USS Mount Whitney, Daniel Prochazka, and U.S. Ambassador to Georgia, Kelly Degnan, hosted the guests.
Minister of Defence, Juansher Burchuladze, Minister of Foreign Affairs, David Zalkaliani, Chairman of the Defence and Security Committee of the Parliament of Georgia, Irakli Beraia, Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, Tornike Rizhvadze, and Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, also attended the official reception.
The guests took part in a tour organized by the crew and were briefed about the USS Mount Whitney by its Commanding Officer.
SIXTHFLT ships USS Mount Whitney (LCC 20) and USS Porter (DDG 78) entered the Georgian territorial waters on November 8.
The visit highlights the important relations between NATO allies and Georgia, as a key partner in the Black Sea region. It also reaffirms the successful cooperation between the United States and Georgia and aims to strengthen maritime security, ensure the stability of U.S. regional partners, and increase maritime readiness and capabilities.
The ships USS Mount Whitney and USS Porter are operating in the SIXTHFLT area of operations. The SIXTHFLT, based in Naples, conducts the full spectrum of joint and naval operations in concert with allies and partners to promote security and stability in Europe and Africa.