შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ადამიანებით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) ფაქტი გამოავლინა - დაკავებულია 2 პირი
15-03-2021
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, სამცხე-ჯავახეთის საოლქო პროკურატურის თანამშრომლებთან ერთად ჩატარებული საგამოძიებო და ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში ადამიანებით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) ფაქტი გამოავლინეს. სამი პირის მიმართ ჩადენილი ტრეფიკინგის ბრალდებით დაკავებულია მამა-შვილი: 1960 წელს დაბადებული ბ.წ. და 1994 წელს დაბადებული მ.წ.
დანაშაული 12-დან 15 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები 2015-2016 წლებში სომხეთის რესპუბლიკის სამ მოქალაქეს კარგ სამუშაო პირობებს დაჰპირდნენ, დაეხმარნენ მათ საჭირო დოკუმენტაციის შეგროვებაში და საკუთარი ავტომობილით საქართველოში ჩამოიყვანეს. ბ.წ.-მ და მ.წ.-მ აღნიშნული პირები მიიყვანეს ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთი სოფლის ახლოს მდებარე საქონლის ფერმაში, სადაც მუქარითა და იძულებით უწევდნენ შრომით ექსპლუატაციას, ჩამოართვეს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია და ანაზღაურების გარეშე, მრავალი წლის განმავლობაში ამყოფებდნენ მონობის თანამედროვე პირობებში. გარდა ამისა, ბრალდებულები უკანონოდ დატყვევებულ ადამიანებს თავისუფლად გადაადგილებას უზღუდავდნენ და მუდმივად აკონტროლებდნენ, როგორც პირადად, ასევე, საცხოვრებელ სახლსა და მის მიმდებარე ტერიტორიაზე დამონტაჟებული სათვალთვალო ვიდეოკამერების საშუალებით.
სამართალდამცველებისთვის აღნიშნული დანაშაულის შესახებ მაშინ გახდა ცნობილი, როდესაც სომხეთის ერთ-ერთმა მოქალაქემ ფერმიდან გაქცევა მოახერხა და საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთას შეეცადა სომხეთის რესპუბლიკის მიმართულებით, რა დროსაც იგი სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა შეაჩერეს.
სამი პირის მიმართ ჯგუფურად ჩადენილ ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე პრიმა მუხლის მესამე ნაწილის „ბ“ და „ე“ ქვეპუნქტებით მიმდინარეობს.

The officers of Border Police along with Samtskhe-Javakheti regional prosecutor’s office as a result of jointly held investigative and operative activities exposed the fact of human trafficking in Ninotsminda municipality. Law enforcers detained father and son- B.Ts. (DoB 1960) and M.Ts. (DoB 1994) for human trafficking committed against three individuals.
The committed crime envisages from 12 to 15 years of imprisonment.
The investigation revealed that the detainees promised to secure good working conditions to three citizens of the Republic of Armenia in 2015-2016, assisted them to collect necessary documents and brought them to Georgia by their own car. B.Ts. and M.Ts. took the mentioned individuals to a cattle farm located near one of the villages in Ninotsminda Municipality. After depriving victims of their ID documents, they were engaged into a forced labor without payment. The victims spent years under conditions of contemporary slavery. In addition to the mentioned, detainees restricted the free movement of illegally detained foreign citizens and constantly monitored them, both in person and through the video surveillance system installed in the house and the surrounding area.
The crime became known to the law enforcers when one of the Armenian citizens managed to escape from the farm and attempted to cross the Georgian state border illegally to the direction of the Republic of Armenia, in the course of which was stopped by the border police employees.
Investigation is in progress on the fact of human trafficking committed by the group, crime envisaged under the article 1431 III part, sub-paragraph “B” and “E” of the Criminal Code of Georgia.