საქართველოს დელეგაციას ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის გემზე უმასპინძლეს
ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის გემზე საქართველოში აშშ-ის ელჩმა კელი დეგნანმა და ხომალდის მეთაურმა, I რანგის კაპიტანმა ტიმ ქრონინმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსს, პოლკოვნიკ ნიკოლოზ შარაძეს უმასპინძლეს.
ოფიციალურ ტურში ასევე მონაწილეობდნენ საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ჯუანშერ ბურჭულაძე, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე, თავდაცვის ძალების მეთაური, გენერალ-მაიორი გიორგი მათიაშვილი და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე თორნიკე რიჟვაძე.
ქართული დელეგაციის წევრებმა ამერიკული ხომალდი დაათვალიერეს და ხომალდის მეთაურისგან მისი ოპერაციული შესაძლებლობებისა და ტექნიკური მახასიათებლების შესახებ ამომწურავი ინფორმაცია მიიღეს.
ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის ხომალდი - "USCGC HAMILTON" (WMSL 753) ბათუმის ნავსადგურში გუშინ შემოვიდა. ხომალდს საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტი მასპინძლობს.
ნავსადგურში შემოსვლამდე, ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის ხომალდისა და საქართველოს სანაპირო დაცვის ხომალდების - "დიოსკურიასა" და "ოჩამჩირეს" მონაწილეობით, საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში, ერთობლივი საზღვაო წვრთნები ჩატარდა.
ხომალდის ვიზიტი აშშ-სა და საქართველოს შორის უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის განმტკიცებას ემსახურება, ხელს უწყობს რეგიონში მშვიდობასა და სტაბილურობას, ასევე, ხაზს უსვამს ევრო-ატლანტიკური უსაფრთხოებისთვის შავი ზღვის მნიშვნელობას.

The Commander of the U.S. Coast Guard Ship Hosted the Georgian Delegation
The U.S. Ambassador Kelly C. Degnan and the Commander of the ship, CAPT Tim Cronin hosted the Head of the MIA Border Police Colonel Nikoloz Sharadze on the U.S. Coast Guard ship.
The Minister of Defence of Georgia Juansher Burchuladze, the Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, the Chief of Defence Forces, Major General Giorgi Matiashvili, and the Chairman of the Government of Adjara, Tornike Rijvadze attended the event.
The Georgian delegation was invited on the board of the vessel and was briefed by the Commander of the ship on its operational capabilities and technical characteristics.
USCGC HAMILTON (WMSL 753) entered the Batumi Port yesterday. The Coast Guard Department of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs is hosting the ship in the territorial waters of Georgia.
Before entering the Batumi Port, the USCGC HAMILTON and the Georgian Coast Guard ships DIOSCURIA and OCHAMCHIRE took part in joint naval exercises.