სასაზღვრო პოლიციამ სახელმწიფო საზღვრის ჯგუფურად, უკანონოდ გადაკვეთის ფაქტზე 2 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ახალციხის სამმართველოს სასაზღვრო სექტორ „კარწახის“ დასაცავ მონაკვეთზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების შედეგად, უცხო ქვეყნის 2 მოქალაქე - 1981 წელს დაბადებული თ.მ. და 1986 წელს დაბადებული ზ.მ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის ჯგუფურად, უკანონოდ გადმოკვეთის ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის მეორე ნაწილით მიმდინარეობს, რაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის ჯგუფურად, უკანონოდ გადაკვეთას გულისხმობს.

BORDER POLICE DETAINED 2 PERSONS FOR THE FACT OF ILLEGAL GROUP CROSSING
The employees of MIA Border Police, on the area of the responsibility of Border Sector “Kartsakhi” of Akhaltsikhe Division, as a result of operative – investigative measures, detained 2 persons of the foreign countries: (T.M. Born in 1981 and Z.M. Born in 1986) for the fact of illegal, group crossing of the State Border of Georgia.
The investigation revealed, that the accused persons, avoiding the check point, from the Republic of Türkiye to the direction to Georgia implemented illegal, group crossing of the State Border of Georgia.
The investigation is ongoing under the article 344, Part II, which implies illegal, group crossing of the State Border of Georgia.