შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ახალციხის სამმართველოს სასაზღვრო სექტორ „ჭარალის“ დასაცავ მონაკვეთზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების შედეგად, უცხო ქვეყნის 2 მოქალაქე - 1990 წელს დაბადებული მ.ა. და 1985 წელს დაბადებული ნ.უ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის მცდელობისა და უკანონოდ გადმოკვეთის ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებული მ.ა. სასაზღვრო-საკონტროლო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, თურქეთის რესპუბლიკიდან საქართველოს მიმართულებით უკანონოდ ცდილობდა საქართველოს სახელმწიფო საზღრის გადმოკვეთას, ხოლო ბრალდებულმა ნ.უ.-მ უკანონოდ გადმოკვეთა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი და შემოვიდა საქართველოში.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-344-ე მუხლის პირველი ნაწილითა და 344-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მცდელობასა და საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთას გულისხმობს.

The employees of MIA Border Police, on the area of the responsibility of the Border Sector “Charali” of Akhaltiskhe Division, as a result of operative – investigative measures, detained 2 persons of the foreign countries (M.A. Born in 1990 and N.U. Born in 1985) for the fact of the attempt of illegal crossing and illegal crossing of the State Border.
The investigation revealed, that accused person (M.A.) avoiding the check point, from the Republic of Türkiye to the direction to Georgia tried to implement illegal crossing of the State Border of Georgia. Also, the accused person (N.U.) implemented illegal crossing of the State Border and entered Georgia.
The investigation is ongoing under the article 19 – 344, Part I, and the article 344, Part I, which implies the attempt of illegal crossing of the State Border of Georgia and illegal crossing of the Border.