სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის წარმომადგენლებმა თურქეთში სასწავლო კურსი - „სიცოცხლის გადარჩენა და პირველადი სამედიცინო დახმარება" გაიარეს
22-07-2025
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, თურქეთის რესპუბლიკის სანაპირო დაცვის სარდლობის ორგანიზებით, თურქეთის სანაპირო დაცვის საგანმანათლებლო სასწავლო ცენტრის მიერ დაგეგმილ სწავლებაში - „სიცოცხლის გადარჩენა და პირველადი სამედიცინო დახმარება“ მიიღეს მონაწილეობა.
სასწავლო კურსი  შედგებოდა როგორც თეორიული, ასევე, პრაქტიკული ნაწილისგან: წყლის ზედაპირზე და წყალვქვეშ სხვადასხვა დისტანციაზე ცურვა; წყლიდან დაშავებული პიროვნების უსაფრთხოდ ამოყვანის მეთოდები, პირველადი სამედიცინო დახმარების გაწევა და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები.
კურსის მიზანი იყო სანაპირო დაცვის თანამშრომლების  ოპერაციების მართვის მთავარი სამმართველოს კანონაღსრულებისა და საზღვაო უსაფრთხოების სამსახურის მოსამსახურეების პირველადი სამედიცინო დახმარების კუთხით არსებული უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება და კვალიფიკაციის ამაღლება.
სწავლების ბოლოს საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მოსამსახურეებს შესაბამისი სერთიფიკატები გადაეცათ.

The employees of the Coast Guard Department of MIA Border Police participated in the training course “Life Saving and Firs Aid” planned by the Turkish Coast Guard School Command in Türkiye. The course was organized by the Coast Guard Command of the Republic of Türkiye.
The training course included theoretical as well as practical parts: swimming at various distances on the surface of the water and underwater; methods for safely removing an injured person from the water, providing first aid, and other important issues.
The aim of the course was to improve the existing skills of the employees of Law Enforcement and Maritime Security Operations Management Main Division of the Coast Guard Department and raise the qualification regarding the first aid.
At the end of the training, the employees of the Coast Guard Department of the Georgian Border Police were awarded the relevant certificates.