სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა მრავალეროვნულ საზღვაო სწავლებაში - CUTLASS EXPRESS 2025 მიიღეს მონაწილეობა
12-03-2025
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა აფრიკასა და ევროპაში ამერიკის შეერთებული შტატების საზღვაო სარდლობის ორგანიზებით გამართულ მრავალეროვნულ საზღვაო სწავლებაში - CUTLASS EXPRESS 2025 მონაწილეობა მიიღეს.
სწავლება 10 დღის განმავლობაში ტანზანიის გაერთიანებული რესპუბლიკის ქალაქ ტანგაში ჩატარდა და მასში მსოფლიოს 12 ქვეყნის საზღვაო ძალებისა და სანაპირო დაცვის დეპარტამენიტს წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
სწავლება  CUTLASS EXPRESS 2025 მოიცავდა საზღვაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფასთან დაკავშირებულ წვრთვნებს, ისეთი მიმართულებით, როგორებიცაა: საზღვაო აკრძალვითი და სააბორდაჟო ოპერაციები, სწრაფმავალი კატარღების მართვის ელემენტები. ასევე, მრავალეროვნული შტაბის შემადგენლობაში საზღვაო უსაფრთხოების ოპერაციების მართვის ცენტრის მოწყობისა და ინფორმაციის გაცვლის საკითხები.
მრავალეროვნულ სწავლებაში სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის 15 მოსამსახურე, მათ შორის 6 ინსტრუქტორი მონაწილეობდა. სწავლების დასრულების შემდეგ მონაწილეებს შესაბამისი სირტიფიკატები გადაეცათ.

The employees of the Coast Guard Department of MIA Border Police participated in the Multinational Maritime Exercise – CUTLASS EXPRESS 2025, organized by the United States Naval Forces Europe and Africa.
The Part of exercise “Cutlass Express” which lasted for 10 days, took place in the city Tanga of the United Republic of Tanzania. The representatives of the Naval Forces and Coast Guards of the world were participated in the exercise.
The exercise “Cutlass Express” included elements of maritime security trainings such as: maritime interdiction operations, small boat operations, also elements of coordination of national maritime operations centers (MOCs) across partner nations sought to improve regional coordination.
15 Employees, including 10 instructors of the Coast Guard Department of the Border Police of Georgia, were participated in the Multinational Exercise. After the completion of the exercise, the participants were awarded with the certificates.