შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამაშველო ოპერაციებისთვის განკუთვნილი ახალი ვერტმფრენი გადმოეცა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციას თანამედროვე, ახალი, ევროპული ტიპის „H 145“ ვერტმფრენი შეემატა.
ვერტმფრენის გადმოცემა, გერმანიაში, „Airbus Helicopters“-ის საწარმოში განხორციელდა, რომელსაც სასაზღვრო პოლიციის უფროსის მოადგილე გიორგი მალანია და სასაზღვრო პოლიციის სპეციალური დანიშნულების ავიაციის დეპარტამენტის დირექტორი, იოსებ არჯევანიშვილი დაესწრნენ.
თანამედროვე ევროპული ტიპის „H 145“, ვერტმფრენი, ფრანგული კომპანია „Airbus Helicopters" ერთ-ერთი უახლესი მოდელია. ახალი ბორტები სრულად დაკომპლექტებულია ხანძართან ბრძოლისა და სამთო-სამაშველო აღჭურვილობით. მათ გააჩნიათ 2 ძრავა, რაც ზრდის ფრენის უსაფრთხოებას. ამ ტიპის შვეულმფრენები მაღალ სიმაღლეზე ოპერირებისა და მანევრის შესაძლებლობებით გამოირჩევა, რაც, საქართველოს მაღალმთიანი რელიეფის გათვალისწინებით, არსებულ ამოცანებთან სრულად თავსებადი იქნება. მსგავს ვერტმფრენებს წარმატებით იყენებენ გერმანიის, შვეიცარიის, საფრანგეთის, კანადისა და სხვა ქვეყნების პოლიციისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურები.
სასაზღვრო პოლიციის სპეციალური დანიშნულების ავიაციის დეპარტამენტის მფრინავები და ბორტ-ტექნიკოსები თეორიულ და პრაქტიკულ მომზადებას გერმანიაში, „Airbus Helicopters“-ის სასწავლო აკადემიაში გადიან. მომზადების კურსი 15 მარტს დასრულდება, რომლის შემდგომაც ქართული ეკიპაჟის მიერ ვერტმფრენის საქართველოში ტრანსპორტირება განხორციელდება.
2022 წლის 19 დეკემბერს შინაგან საქმეთა სამინისტროში ხელშეკრულება გაფორმდა ფრანგულ კომპანია „Airbus Helicopters“-თან სამი „H145“ ვერტმფრენის შეძენასთან დაკავშირებით. შემდეგი ორი ბორტის გადმოცემა ქართული მხარისთვის 2024 წლის ივნისამდე იგეგმება.

NEW HELICOPTER INTENDED FOR RESCUE OPERATIONS OF THE MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS HAS BEEN HANDED OVER
12-03-2024
Border police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia has been handed over a new and contemporary, "H 145" helicopter of European standard. The delivery of the helicopter was carried out at the "Airbus Helicopters" enterprise in Germany, which was attended by the Deputy Head of the Border Police - Giorgi Malania and the Director of the Special Purpose Aviation Division of the Border Police - Ioseb Arjevanishvili.
The modern, European type "H 145" helicopter is one of the latest models of the French company "Airbus Helicopters". The air transport is fully equipped with firefighting and mountain rescue equipment. Helicopter is provided with 2 engines, increasing the safety of the flight. It is characterized by maneuverability and fully compatible with the existing tasks, considering the mountainous terrain of Georgia. Similar helicopters are successfully operated by the police and emergency management services of Germany, Switzerland, France, Canada and other countries.
Pilots and flight technicians of the Special Purpose Aviation Division of the Border Police are currently undergoing theoretical and practical training at the "Airbus Helicopters" training academy in Germany. The training course will be completed on March 15, which will be followed by the transportation of helicopter to Georgia by the Georgian crew.
On December 19, 2022, the Ministry of Internal Affairs signed an agreement with the French company - "Airbus Helicopters" regarding the purchase of three "H145" helicopters. The next two aerial transport is planned to be delivered to Georgian side by June 2024.