საქართველოსა და თურქეთის სასაზღვრო ქვედანაყოფებს შორის ერთობლივი წვრთნები ჩატარდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის და თურქეთის რესპუბლიკის სასაზღვრო დანაყოფის თანამშრომლებს ერთობლივი წვრთნები ჩაუტარდათ.
,,საქართველო-თურქეთის სასაზღვრო ქვედანაყოფების ერთობლივი წვრთნა - 2023” თურქეთის რესპუბლიკის მასპინძლობით, ართვინის გუბერნიაში საქართველო-თურქეთის ორმხრივი თანამშრომლობის გეგმის ფარგლებში ჩატარდა. მსგავსი ტიპის სწავლებები საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის 2 წელიწადში ერთხელ იმართება.
წვრთნების მიზანს ორი ქვეყნის სასაზღვრო ქვედანაყოფებს შორის სახმელეთო საზღვრის დაცვის მიმართულებით გამოცდილების გაზიარება და საზღვრის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ საკითხებში კოორდინირებული მოქმედებების გაუმჯობესება წარმოადგენდა. სწავლების ფარგლებში, მესაზღვრეებმა სასაზღვრო ინციდენტებზე რეაგირებისა და პრევენციული ოპერაციების ჩატარების შესაძლებლობები დახვეწეს.
სწავლების ფარგლებში, საქართველო-თურქეთის რესპუბლიკის სასაზღვრო დანაყოფებს შორის სპორტული ღონისძიებები გაიმართა მინი ფეხბურთში, მაგიდის ჩოგბურთში, ფრენბურთში და ჭადრაკში.
შემაჯამებელი ღონისძიება თურქეთის რესპუბლიკის ართვინის გუბერნიაში გაიმართა. სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, პოლკოვნიკმა ლაშა მარტიაშვილმა და თურქეთის რესპუბლიკის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ბრიგადის გენერალმა მეჰმეთ ჯიჰანოღლუმ დადებითად შეაფასეს ჩატარებული წვრთნები და მონაწილეებს წარმატებული ღონისძიებისთვის მადლობა გადაუხადეს.
წვრთნების შეჯამებისას, სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, პოლკოვნიკმა ლაშა მარტიაშვილმა აღნიშნა, რომ სწავლებამ კიდევ ერთხელ ცხადყო ორი ქვეყნის სასაზღვრო უწყების წარმომადგენლების მზაობის მაღალი დონე, ერთობლივი ძალისხმევით ეფექტიანად შეასრულონ მათ წინაშე დასახული ამოცანები და აღკვეთონ სახელმწიფო საზღვარზე ისეთი ტრანსსასაზღვრო დანაშაული, როგორიც არის არალეგალური მიგრაცია, ნარკოტიკების, იარაღის, ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული მასალების უკანონო გადაადგილება, ტერორიზმი და სხვა.

Joint Exercises were held between the Border Guards of the Border Units of Georgia and Republic of Turkey.
Under the framework of Georgian – Turkey bilateral cooperation plan, Republic of Turkey hosted “Georgia – Turkey Border Unit’s Joint Exercise – 2023” on the territory of Turkey, at “Artvin” Province. Joint Exercises of Georgia and the Republic of Turkey are regularly organized once in two years.
The aim of the Exercise is to share best practices of the Land Border Protection and the Border Security coordinated activities between the Border Units of two Countries. The Border Guards enhanced their ability to respond to border incidents and conduct preventive operations.
In the framework of the Exercise, between the Border Units of Georgia and the Republic of Turkey, the sport activities were organized in the table tennis, volleyball and chess.
The concluding part of the training was held on the territory of the Republic of Turkey, “Artvin” Province. On behalf of Georgian MIA Border Police, the Deputy Director of the Land Border Protection Department, Colonel Lasha Martiashvili and the Head of Turkish Delegation, Brigadier General, positively evaluated the Exercise and expressed the gratitude towards the participants of the Exercise for the successful participation.
At the conclusion of the Exercise, the Deputy Director of the Land Border Protection Department of MIA Border Police, Colonel Lasha Martiashvili emphasized that the exercise’s participants demonstrated high level of readiness to counter the transnational crimes at the State Border such as illegal migration, terrorism, illegal movement of narcotics, and smuggling of weapon, chemical, biological, radiative, and nuclear means.
At the end of the Exercise, the participants were awarded with the certificates of appreciation and symbolic gifts.