შინაგან საქმეთა სამინისტრო უწყებათაშორის სწავლებაში დიდგორი 2021 მონაწილეობს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს 200-მდე თანამშრომელი უწყებათაშორის სწავლებაში „დიდგორი 2021" მონაწილეობს, რომელიც საომარ და კრიზისულ სიტუაციაში სამთავრობო უწყებებს შორის კოორდინაციის გაღრმავებისა და ურთიერთქმედების დახვეწას ემსახურება.
სწავლება „დიდგორი“ წელს განსაკუთრებით მასშტაბურია, რადგან საშტაბო ნაწილის გარდა, გათვალისწინებულია საველე კომპონენტებიც. ასევე, წელს სწავლებაში პირველად იქნება გამოყენებული ახალი სიმულაციური სისტემები VBS3 (ვირტუალური ბრძოლის ველი), რომელიც საშუალებას აძლევს საწვრთნელ ქვედანაყოფსა და სწავლების მაკონტროლებელ ჯგუფს სწავლებაში მიმდინარე მოვლენები რეალურ დროში აკონტროლონ და საერთო ოპერატიულ სურათზე გამოსახონ.
უწყებათაშორისი სწავლების დასაწყისში საველე კომპონენტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტისა და კინოლოგიის სამმართველოს წარმომადგენლებმა გაათამაშეს. ოპერაციას სწავლების იმიტირებული გენერალური შტაბი საჯარისო ცენტრში განთავსებული მართვის პუნქტიდან აკვირდებოდა.
სწავლება წელს პრემიერ-მინისტრის განკარგულებით ტარდება, რომლის დაგეგმვისა და აღსრულების პროცესს თავდაცვის ძალები ხელმძღვანელობს. სწავლების განმავლობაში სასწავლო აუდიტორიას მოუწევს ჰიბრიდულ გამოწვევებთან, მოწინააღმდეგის საინფორმაციო ზეგავლენის ოპერაციებთან და დეზინფორმაციასთან გამკლავება.

Up to 200 employees of the Ministry of Internal Affairs are participating in inter-agency exercise "Didgori 2021", which serves to enhance coordination and interoperability between government agencies in war and crisis situations.
"Didgori 2021" drill is especially large-scale this year, as it incorporates staff participation as well as field components. It is also notable that the first time in the training, new simulation systems VBS3 (Virtual Battlefield) will be included, enabling the training participants and the training control group to monitor the ongoing events in real time and display the overall operational picture.
At the beginning of the inter-agency exercise, the field component was conducted with the participation of the representatives of the Land Border Protection Department of the Border Police and the K-9 Division of the Ministry of Internal Affairs. The operation was monitored by the simulated training headquarters from the command point located in the combined arms military center.
This year, the exercise is being held under the Order of the Prime Minister, planning and execution of which is headed by the Defense Forces. In the course of the exercise, the participants will have to deal with hybrid challenges, adversarial information influence operations, and disinformation.