ღონისძიება სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა დავით თამაზაშვილმა და სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა, პირველი რანგის კაპიტანმა იური ფირცხალაიშვილმა გახსნეს. მათ პირად შემადგენლობას პროფესიული დღე მიულოცეს და სანაპირო დაცვის სამსახურის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
ღონისძიებას ფოთის მერი ბექა ვაჭარაძე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფისა და სხვა სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
საზეიმო ღონისძიების ფარგლებში, სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის 17 თანამშრომელი სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისა და მიღწეული წარმატებისთვის სხვადასხვა ჯილდოებით, მათ შორის შინაგან საქმეთა მინისტრის მადლობით სიგელებით დააჯილდოვა.
სტუმრებმა სანაპირო დაცვის ბაზაზე სპეციალურად მოწყობილ საგამოფენო სივრცეში წარმოდგენილი ტექნიკა და აღჭურვილობა დაათვალიერეს, მათ შორის — ოთხი ახალი ჰიდროციკლი, რომლებიც სანაპირო დაცვას როგორც ზღვაზე პატრულირების, ისე სამაშველო ოპერაციების უფრო ეფექტიანად განხორციელებაში დაეხმარება.
ღონისძიების ფარგლებში, დავით თამაზაშვილმა და მოწვეულმა სტუმრებმა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას დაღუპული გმირების მემორიალი გვირგვინით შეამკეს და მათ ხსოვნას პატივი მიაგეს.

The event was opened by the Head of the Border Police of Georgia, Major General Davit Tamazashvili and the Director of the Coast Guard Department, Captain I Rank, Iuri Pirtskhalaishvili. They congratulated the Coast Guard Department Personnel on their professional day and spoke about the importance of the Coast Guard Service.
The event was attended by Poti Mayor, Beka Vacharadze, representatives of the various units of the Ministry of Internal Affairs and other State Agencies.
In the framework of the ceremony, the Head of the Border Police of Georgia awarded 17 employees of the Coast Guard Department with various awards, including certificates of gratitude from the Minister of Internal Affairs, for exemplary performance of their duties and achievements.
The guests viewed the equipment and machinery of the Department presented in a specially arranged exhibition space at the Coast Guard Base, including four new hydro cycles, which will help the Coast Guard Department conduct both sea patrols and rescue operations more effectively.
As part of the event, Davit Tamazashvili and invited guests laid a wreath at the memorial of the heroes who died in the line of duty, during the August 2008 War and paid tribute to their memory.