საქართველოს სასაზღვრო პოლიციამ სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის ფაქტზე ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით ძებნილი ორი პირი დააკავა
30-03-2026
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ქ. ბათუმში უცხო ქვეყნის ორი მოქალაქე - 1993 წელს დაბადებული ბ.თ. და 2000 წელს დაბადებული გ.ი. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა ბ.თ.-მ სატვირთო ავტომანქანაში დამალვის გზით, ხოლო ბრალდებულმა გ.ი.-მ სასაზღვრო-საკონტროლო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, თურქეთის რესპუბლიკიდან უკანონოდ გადმოკვეთეს საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი და შემოვიდნენ საქართველოში.
ასევე, დადგინდა, რომ ბ.თ. და გ.ი. თურქეთის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ საერთაშორისო დონეზე იძებნებოდნენ წითელი ცირკულარით.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს და დაკავებულების მიმართ კანონით გათვალისწინებული საექსტრადაციო პროცედურები ტარდება.

The employees of MIA Border Police, in Batumi, detained 2 citizens of the foreign countries (B.T. Born in 1993 and G.I. Born in 2000) for the fact of illegal crossing of the State Border of Georgia.
The investigation revealed, that the accused person (B.T) hiding in the truck and the accused person (G.I.) avoiding the check point, from the Republic of Türkiye implemented illegal crossing of the State Border of Georgia and entered Georgia.
It was, also, revealed that the accused persons (B.T. and G. I) were internationally wanted by Turkish Law Enforcement Agencies under a red circular.
The investigation is underway under the Article 344, Part I of the Criminal Code of Georgia, and extradition procedures provided by law are being carried out against the detainees.