შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების შედეგად, უცხო ქვეყნის სამი მოქალაქე - 1992 წ. დაბადებული ა.ე, 1996 წ. დაბადებული ა.ქ. და 1993 წ. დაბადებული ა.გ. საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთის ფაქტზე დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულებმა, ა.ე-მ და ა.ქ-მ სასაზღვრო გამტარი პუნქტის გვერდის ავლით, თურქეთის რესპუბლიკიდან, საქართველოს მიმართულებით, სასაზღვრო პოლიციის ბათუმის სამმართველოს სასაზღვრო სექტორ ,,გორგაძეთი“-ს სამოქმედო მონაკვეთზე ჯგუფურად, უკანონოდ გადმოკვეთეს საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი, ხოლო, ა.გ-მ სასაზღვრო სექტორ ,,სარფი“-ს სამოქმედო მონაკვეთზე თურქეთის რესპუბლიკიდან, სასაზღვრო-საკონტროლო პუნქტის გვერდის ავლით უკანონოდ გადმოკვეთა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 344-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს, რაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის ჯგუფურად, უკანონოდ გადმოკვეთასა და სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადმოკვეთას გულისხმობს.

The employees of MIA Border Police, as a result of operative – investigative measures, detained 3 persons of the foreign countries (A.E. Born in 1992; A.Q. Born in 1996 and A.G. Born in 1993) for the fact of the illegal crossing of the State Border of Georgia.
The investigation revealed, that accused persons: A.E. and A.Q. avoiding the check point, from the Republic of Turkey to the direction to Georgia, on the area of responsibility of the Border Sector “Gorgadzeti” of Batumi Division of the Border Police, implemented illegal group crossing of the State Border. The accused person: A.G. on the area of responsibility of the Border Sector “Sarphi” from the Republic of Turkey, avoiding the check point, implemented illegal crossing of the State Border of Georgia.
The investigation is ongoing under the article 344, Part II, Subparagraph “A” and article 344, Part I of the Criminal Code of Georgia, which implies illegal group crossing of the State Border of Georgia and illegal crossing of the State Border.